Z kyslej kapusty sa varí jedna z najlepších špecialít slovenskej kuchyne, kapustová polievka alebo kapustnica. Kapustová polievka je vtedy, ak vynecháme kapustu a použijeme iba kapustovú vodu. Ostatné suroviny sú rovnaké ako pri kapustnici. Krajové rozdiely vytvárajú zaujímavé verzie, napríklad so sušenými slivkami, žltou kašou, hríbami, smotanou a podobne.
» Slovenská kuchyňa » Polievky » Kapustná polievka
Slovenská spisovateľka Terézia Vansová (1857-1942) sa preslávila dielom Sirota Podhradských, ktoré bolo prvým slovenským románom ženskej spisovateľky. Popri písaní sa rodáčka zo Zvolenskej Slatiny angažovala v ženskom hnutí, hlavným jej príspevkom k ženskému obrodeniu boli rady gazdinkám a kuchárska kniha - Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha:
47 / Recept - Kapustná polievka
Podobné recepty Kapustná polievka na iný spôsob / Kapustná polievka biela / Vianočná kapustnica / Kapustná polievka s hríbami / Kapustná polievka s klobáskami / Kapustnica so slepou kurou
Z dobrej kyslej kapusty (zelí) zo suda vezme sa toľko kapustnice, koľko je treba. Ak je veľmi kyslá, vezme sa menej a doleje sa vodou. Niekto rád čistú, vtedy sa musí precediť, iní radi niekoľko kúskov kapusty v nej. Do polievky pridá sa svieža bravčovina, aká je pri ruke. Zvlášte pri zakáľaní (zabíjaní) jesto také kúsky a kosti, ktoré mäsiar na bok odloží. Tiež sa môže pridať i oblička, prípadne kúsok pečenky, sleziny a modzgy. Kto chce, dá i klbásku, ale tá musí sa dať pozdejšie, aby sa nerozvarila. Taktiež pridajú sa sušené hríbky, ktoré sa boly v teplej vode obmyly a potom posekaly. Predtým zvyklo sa dať i niekoľko sušených slivák, ktoré sa rozvaria a kostky na spodku ostanú. Tieto že dodajú polievke zvláštnu chuť a tmavú barvu. Inde zase pridajú niečo žltej kaše. Keď tak polievka vrela a mäso je mäkké, zapraží sa polievka tmavou cibuľkovou zápražkou. Cibuľka môže sa i do hrnca pridať a tak nechá sa ešte niekoľko minút vrieť. Niekde zvyknú kapustnú polievku pritrepať smotánkou, ale keď je dobre pripravená, je toho nie treba. Ku polievke pridá sa užiarený, na kocky pokrájaný chlieb, alebo len malé smidôčky.
Suroviny - Kapustná polievka
- Kyslá kapusta
- Kapustnica
- Bravčovina
- Kosti
- Oblička
- Pečenka
- Slezina
- Modzgy
- Klbáska
- Hríbky
- Sušené slivky
- Cibuľka
- Smotánka
- Chlieb
Naša kuchárka vám praje dobrú chuť
s receptami z knihy:
Terézia Vansová: Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha
domov blogu - Slovenská kuchyňa
tradičné slovenské špeciality a recepty
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
bez nutnosti registrácie, http odkazy sa nezobrazia, iba po dohode s adminom