.

Polievka s lokšou

Dnes sme pripravili nedeľnú polievku z kury a keď už idem zavariť polievkové rezance spomeniem si na recept od pani Vansovej - polievka s lokšou. Z raňajok ostalo niekoľko lokší, tak sa výborne hodili do polievky. Stačilo ich nakrájať na hrubšie rezančeky. Nabudúce vyskúšame závarku do polievky presne podľa návodu zo sušenej a nalámanej lokše (viď nižšie).

» Slovenská kuchyňa » Polievky » Polievka s lokšou

Polievka s lokšou  Polievka s lokšou
Terézia Vansová: Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha

Slovenská spisovateľka Terézia Vansová (1857-1942) sa preslávila dielom Sirota Podhradských, ktoré bolo prvým slovenským románom ženskej spisovateľky. Popri písaní sa rodáčka zo Zvolenskej Slatiny angažovala v ženskom hnutí, hlavným jej príspevkom k ženskému obrodeniu boli rady gazdinkám a kuchárska kniha - Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha:

63 / Recept - polievka s lokšou

Keď sa cesto na rezance miesi, môže sa nechať jedna lokša alebo, ak je potrebné, i viac. Lokša nechá sa potom na site alebo na obrúsku uschnúť, uschnutá poláme sa na drobné kusy a odloží. To sa môže deň alebo dvoma pred upotrebením urobiť. Keď sa má polievka variť, vezme sa do nádoby masti (viac ako obyčajne), do nej drobno krájanej cibuľky a papriky. Keď cibuľka začína žlknúť, dá sa dnu tá podrobená lokša, popraží sa, kým je cesto nie žlté, akoby upečené, potom zaleje sa vodou toľko, čo treba polievky, posolí sa, nechá sa povrieť dotedy, kým je cesto nie mäkké.

Suroviny - polievka s lokšou

  • Polievka
  • Lokša
  • Masť
  • Cibuľa
  • Paprika

 

Naša kuchárka vám praje dobrú chuť
s receptami z knihy:
Terézia Vansová: Recepty prastarej matere, nová kuchárska kniha

domov blogu - Slovenská kuchyňa
tradičné slovenské špeciality a recepty

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

bez nutnosti registrácie, http odkazy sa nezobrazia, iba po dohode s adminom