.

Vyprážaný chlieb s vajíčkom, syrokrémom a cibuľou

» Slovenská kuchyňa » Vyprážaný chlieb s vajíčkom, syrokrémom a cibuľou

Jedlo je kaloricky výdatné, nákazlivo chutné, vhodné na raňajky pre fyzicky pracujúceho človeka padne na zdravie.

Vyprážanie

Každá poriadna slovenská kuchyňa je vybavená na vyprážanie. Vyprážajú sa rezne, kuracie stehienka, fašírky, hríby napríklad bedle a podobne. V tomto recepte si ukážeme čosi menej známe, ale výborné - vyprážaný chlieb s vajíčkom, syrokrémom a cibuľou. Vyprážanie je tepelný proces úpravy pokrmov, pri ktorom plní hlavnú úlohu rozpálený tuk. Pri vysokých teplotách, ktoré dosahuje rozpálený tuk dochádza k prudkým chemickým a teplotným procesom. Pre jedlo, ktoré je pripravované vyprážaním platí, že je pomerne rýchlo hotové, ale samotné tuky sú v zdravej výžive nežiadúce, navyše tie, ktoré sa vysmážaním ( vyprážaním ) pália sú ešte závadnejšie. V spálených tukoch sa vyskytujú nežiadúce látky, preto tuk neprepaľujte, používajte len vhodné druhy určené na vysoké teploty - špeciálne oleje, alebo najlepšie osvedčená bravčová masť. Prepálené a použité tuky nevylievajte do kanalizácie, môžete ich recyklovať, využívajú sa ako alternatívne palivá. Onedlho budú v zberných surovinách alebo na niektorých benzínkach vykupovať kuchynský použitý olej, naň raz budú jazdiť ekologické autobusy ? ... možno áno, možno nie, uvidíme. Poďme si radšej pripraviť fajnové raňajky.

Cigáni už začali vyhrávať pesničku - vyprážaný chlieb s vajíčkom, syrokrémom a cibuľou:

Ako prípraviť vyprážaný chlieb s vajíčkom, syrokrémom a cibuľou

Zaradenie teplé predjedlá

Starší chlieb nakrájame na plátky, v miske rozmiešame 1 ks syrokrému (alebo iný mäkký syr podľa vlastnej chuti) s vajíčkom. Pridáme nasekanú cibuľu a vymiešame homogénnu hmotu. Zmes navrstvíme na plátok chleba lyžicou na jednu stranu, rovnomerne rozotrieme. Na tanier nasypeme strúhanku, kopček zarovnáme, natretý chlieb položíme do strúhanky natretou stranou, aby sa na povrch nalepila strúhanka (ako pri obaľovaní rezňov) a vložíme ho strúhankou potretou časťou na panvicu s rozpálenou bravčovou masťou. Krátko vypražíme do zlatista, vyberieme a spapáme. Môžeme konzumovať s tatárskou omáčkou, kečupom, horčicou, ale to sú všetko "kaziče" pôvodnej originálnej chuti.

Suroviny

- chlieb
- soľ
- cibuľa
- mäkký syr
- vajcia
- masť (olej na smaženie)
- strúhanka
- tatárska omáčka, kečup, horčica

Varianty, vylepšenia:

Po osmažení môžete chlieb otočiť a zapiecť aj spodnú stranu chleba na topinku. Originál recept uvádza osmaženie iba vrchnej časti chleba. Solenie a korenenie podľa potreby a fantázie, najlepšie v procese miešania vajíčok so syrom a nadrobno nakrájanou cibuľkou. Ak osmažíme aj opačnú stranu krajca chleba, môžeme ju nacesnakovať ako topinku. Zapíjame teplým nápojom, najlepšie nesladeným čajom.

Poznámka

Zapíjať smažené a mastné (olej obsahujúce) jedlá studenou vodou sa neodporúča. Olej sa v studenej vode zráža, v takom stave trávi nevhodným spôsobom. Pite až po 20-30 minútach od konzumácie jedla, ak už musíte skôr, tak najlepšie teplé nápoje, alebo teplé polievky.

Na zdravie a dobrú chuť, praje Slovenská kuchyňa ;-)


domov blogu - Slovenská kuchyňa
tradičné slovenské špeciality a recepty

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

bez nutnosti registrácie, http odkazy sa nezobrazia, iba po dohode s adminom