.

Bryndzové pirohy

Podobne ako bryndzové halušky aj bryndzové pirohy sú veľmi charakteristické slovenské jedlo, ktoré patrí medzi tradičné slovenské špeciality. Recept je pomerne jednoduchý. Skladbou surovín sú pirohy podobné, takmer identické bryndzovým haluškám, preto niekedy menej skúsený žalúdok ani nemusí vedieť rozoznať, či zjedol halušky, alebo pirohy. Postup prípravy je však úplne odlišný a výsledné jedlá halušky od pirohov rozoznáme spoľahlivo okom i jazykom.

» Slovenská kuchyňa » Tradičné recepty » Bryndzové pirohy

pirohyBryndzové pirohy

U nás doma pirohy nikdy nemali prívlastok, nehovorili sme im "bryndzové pirohy", len jednoducho pirohy. Nepoznali sme prevedenie s lekvárom, s čokoládou, s údeným mäsom, ba ani tvarohové sa u nás pirohy nerobili. Pred nedávnom, keď sme doma pripravovali podklady pre fajnový recept na pirohy, ktorý by bol hodný umiestnenia medzi takými super jedlami ako sú bryndzové halušky, kotlíkový guľáš, kapustnica a podobne, vyskúšali sme aj niektoré pirohové varianty (mak, tvaroh, údené mäso, hríby), ale veru nad bryndzové prevedenie sme sa nedostali.

Pirohy si pamätám ešte ako dieťa a spájajú sa mi s lyžovačkou. Vždy keď sa išlo v sobotu na lyže, večer po návrate domov boli na stole pirohy. Lyžovaniu sa venovala vždy celá rodina, preto bolo potrebné vymyslieť jedlo, ktoré by zasýtilo, bolo teplé a rýchle. Pirohy vyhoveli po každej stránke. Dali sa narobiť do zásoby a zamraziť podobne ako slivkové knedle, navyše celá rodina ich zbožňovala. Vytiahnuť z mrazničky, uvariť a servírovať trvalo len pár minút. Pirohy sa jedia na kusy, dobrá norma pre Slováka je 16-40 pirohov a pre Slovenku 8-16 pirohov (záleží od veľkosti a povrchovej úpravy).

Pirohovú veľkosť sme normalizovali na 8-10 cm (priemer vykrajovacieho pohára) a 3-5 mm hrúbka cesta, množstvo plnky 1/2 - 1 polievková lyžica. Pod povrchovou úpravou rozumieme, či na pirohy dáme maslo, masť so škvarkami, smaženú cibuľku, smotanu a podobne. Podľa toho sú pirohy sýtejšie, alebo menej sýte. Lyže ešte nestihli stiecť od snehu a my sme už mali brušká plné, príjemné spomienky.

Ako sa pripravujú bryndzové pirohy

Suroviny

- polohrubá múka
- soľ
- vajce
- trocha vody
- zemiaky
- bryndza
- čierne korenie
- slanina

Rýchly recept

Z polohrubej múky, vajca a vody vymiešame cesto, rozvaľkáme a vykrajujeme pohárom pirohy, ktoré plníme bryndzovo-zemiakovou plnkou. Pirohy varíme vo vode na miernom ohni pokiaľ vyplávajú na hladinu. Uvarené pirohy podávame teplé poliate škvarkami, zapíjame kyslým mliekom.

Postup prípravy

Kilo polohrubej múky vypracujeme s jedným vajcom a trochou vody na tvrdšie cesto, ktoré vyvaľkáme na približne 3 milimetre hrubú placku, z ktorej vykrajujeme pohárom okrúhle kúsky cesta. Tieto natrieme bryndzovo-zemiakovou plnkou na jednej polovici vykrojeného cesta, druhú polovicu preložíme tak, aby vznikla kapsa polkruhového tvaru. Plnka je obalená vnútri cesta. Okraje, kde sa cesto spája dôkladne zlepíme zatlačením tak, aby plnka pri varení z pirohov nevytiekla. Dbáme, aby v uzavretých pirohoch neostali vzduchové bubliny. Osvedčené je lepenie okrajov pomocou vidličky, ak je cesto menej lepivé, pomôže potrieť miesta spojov jemne vodou a potom zatláčať okraje vidličkou. Tvary pirohov môžu byť aj iné než polkruhové. Vyvaľkané cesto narežeme rezacím kolieskom na štvorce, prekladaním nám vznikajú pirohy trojuholníkového tvaru.

Plnku vyrobíme z uvarených zemiakov, ktoré popučíme, alebo pretlačíme zemiakovým sitkom. Primiešame bryndzu, okoreníme čiernym mletým korením a vymiešame homogénnu hmotu. Pomer zemiakov a bryndze namiešame podľa chuti, plnka je veľmi chutná aj sama osebe. Výborným a jednoduchým jedlom vhodným na rýchlu večeru sú zemiaky s bryndzou, poliate masťou a škvarkami zo slaniny, na zapitie zakysánka, či kyslé mlieko. Presne taká ingrediencia sa používa na plnenie pirohov, zemiaky s bryndzou. Majetnejší asi zvolia vyšší pomer bryndze do plnky, chudobnejší viac zemiakov. Množstvo plnky na jeden piroh je jedna kopcovitá väčšia kávová lyžička plnky, aby neboli pirohy príliš napchaté, pretože sa budú ťažko uzatvárať, ale ani príliš prázdne. Z kila polohrubej múky urobíme približne sto pirohov, na tento počet potrebujeme približne kilo zemiakov a osminku až štvrťku bryndze na plnku. Plnky si môžeme urobiť aj viac, ak ostane, bude potešením zmlsnúť si na zbytku.

Naplnené pirohy vkladáme do slabo vriacej vody. Uvarené pirohy vyplávajú na hladinu odtiaľ ich zberáme priamo na taniere polejeme škvarkami s masťou, resp. osmaženou cibuľkou, resp. roztopeným maslom. Zapíjame kyslým mliekom, alebo zakysánkou.

P.S. solíme cesto, alebo zemiaky, alebo zemiakovo bryndzovú plnku, alebo silnejšie osolíme vodu v ktorej pirohy vyvárame. Solenie prispôsobíme podľa použitej bryndze a slaniny, ktoré bývajú často silno solené.

 

Na zdravie a dobrú chuť praje
šéfredaktor Dano Slovák,
Slovenská kuchyňa,

domov blogu - Slovenská kuchyňa
tradičné slovenské špeciality a recepty