Pripravujete párty, narodeninovú oslavu, rodinné stretnutie? Hľadáte inšpiráciu pre pohostenie? Najlepšie sú škvarkovníky. Sú cenovo výhodné, univerzálne riešenie - zasýtia, poslúžia ako výdatné, kalorické jedlo, slaný koláč, zahryznutie k pivu či vínu, alebo na raňajky ku káve. Pozor len na vysoký obsah tukov. Škvarkovníky by sa mali jesť s mierou, škvarky vo veľkom množstve môžu byť ťažké na žlčník a pečeň. Výborne však poslúžia ako ochrana proti predčasnej únave z alkoholu, preto ak ste na párty, kde hrozí alkoholové zrýchlenie a vidíte tam škvarkovníky, pomôžte svojmu žalúdku a uložte ich doň ešte prv, než sa tam začne valiť alkohol.
» Slovenská kuchyňa » Koláče » ŠkvarkovníkySuroviny na škvarkovníky
- 30dkg Múka hladká
- 15dkg Škvarky
- 08dkg Stužený tuk (Hera možno vynechať, alebo nahradiť niečim prirodzenejším, napr. bravčová masť)
- 04dkg Droždie
- 01 ks Vajce
- 02 lž Cukor (možno vynechať)
- Soľ, čierne mleté korenie
Často robím škvarkovníky z troch dávok (1 kg múky, celé droždie ...), vtedy mám výsledok 100 škvarkovníkov. Bez problému sa dajú skladovať aj týždeň (dlhšie som nemal možnosť). Pri väčšej návšteve stovka zmizne, len sa tak zapráši.
Škvarkovníky príprava
Pripravíme si kvások - vo vlažnom mlieku cca 2dcl rozpustíme 4dg droždia, pridáme 2 čajové lyžice cukru a necháme v min. dvoj litrovom hrnci stáť v kľude pri izbovej teplote. Keď obsah v hrnci vystúpi do približne 3/4 objemu (približne po 15-20 min), kvások je vhodný na použitie do cesta. Medzi časom si pripravíme škvarky, z ktorých vyrobíme škvarkovú pastu, alebo ju kúpime hotovú. Samozrejme uprednostníme domáce škvarky.
Škvarky si vyrobíme počas zabíjačky, alebo spracovaním väčšieho množstva mastného bravčového mäsa, ktoré pokrájame na kocky a vypražíme z nich masť. Keď máme pocit, že škvarky sú už primerané našej predstave o ideálnych škvarkách, masť zlejeme do zaváračkových pohárov a škvarky jemne osolíme, necháme vychladnúť a uskladníme.
Škvarková pasta pripravíme si ju z domácich škvariek, ktoré pomelieme na mäsovom mlynčeku na jemnú pastu. Predstavu o jemnosti má každý kuchár vlastnú a teda každá je správna. Do škvarkovej pasty pridáme mleté čierne korenie a podľa potreby dosolíme. Pridáme 8dg stužený tuk Hera a dobre premiešame. Keďže dbáme o svoje zdravie, stužený tuk nahrádzame maslom v rovnakom pomere, ako uvádzajú receptúry pre množstvá stužených tukov. V prípade škvarkovníkov nemusíme maslo použiť, škvarková masť je plná bravčového tuku, tak iba upravíme množstvo škvariek o 8 dkg viac.
Čím nahradiť stužené tuky pri pečení? Stužené tuky objavil Mège-Mouriès, ktorý sa snažil vyriešiť problémy so zásobovaním armády potravinami v časoch Napoleona. Vtedajší nedostatok masla bol kompenzovaný objavom "margarínu", ktorý si Mège-Mouriès dal patentovať v roku 1869. Logicky sa teda ponúka odpoveď na otázku "Čím nahradiť stužené tuky pri pečení?" - nuž vrátiť sa k maslu. Margarín používame v časoch vojen a nedostatku masla. V čase mieru používame všade v pečení maslo, pomer 1:1. Prečo nepoužívame stužené tuky pri pečení ani ich ináč nekonzumujeme? ... prečítajte si článok (na konci tohto receptu ... ak sa mi bude chcieť zaoberať negatívnymi vecami pri toľkej romantike, akou sú škvarkovníky).
Kvalitné domáce maslo - nechajte odstáť domáce (alebo skysnúť kúpené) mlieko, pozberajte z neho smotanu, dajte ju do ručného šľahača a ušľahajte si vlastné kvalitné domáce maslo. Bude zaručene bez chemických prísad. Ďalším krokom môže byť prepustené maslo (ghí).
Cesto - do nádoby dáme múku, pridáme vajce a kvások. Opatrne premiešavame drevenou varechou, až kým cesto nezačne "mľaskať" - oddeľovať sa od stien nádoby. Necháme ho chvíľu postáť a keď je vláčne a nadýchané premiešame opäť zľahka. Premiešanie a oddychovanie cesta opakujeme niekoľko krát kvôli vláčnosti, až sme s kvalitou cesta spokojní, pridáme doň pripravenú škvarkovú pastu a všetko znova premiešame na homogénnu hmotu. Cesto prikryjeme a necháme kysnúť (30-45 min.)
Textúrovanie cesta - cesto rozvaľkáme na doske. Ak je cesto husté, môže sa rozriediť trochou mlieka. Váľok aj dosku pomúčime, aby sa cesto nelepilo. Rozvaľkané cesto preložíme votroje (na tretiny cez seba) po šírke a tiež po dĺžke. Necháme postáť 15-20 minút a zopakujeme váľkanie, prekladanie, odstátie a ešte raz (celkom tri krát). Tento postup spôsobí, že škvarkovníky budú vrstevnaté, niektoré gazdinky rozumejú výrazu: aby sa cesto "páralo".
Vypichovanie cesta - cesto opäť rozvaľkáme na doske. Pomocou skleneného pohára vykrajujeme škvarkovníky a ukladáme na plech, ktorý nemastíme. Radielkom urobíme na každom škvarkovníku ozdobnú rýhu (napr. v tvare mriežky) a necháme celý plech postáť, aby škvarkovníky "napuchli". Každý zvrchu potrieme rozkvedlaným vajíčkom, alebo iba žĺtkom, pomocou brčka. Na plech poukladáme aj okrajky, kúsky medzi jednotlivými kolieskami. Nebudú to výstavné kúsky, ale chutiť budú rovnako výborne, ako tie okrúhle. Dáme piecť.
Pečenie - do vyhriatej rúry vložíme plech s koláčikmi. Pečieme pri 180 - 200 °C cca 15 minút. Keď dostanú peknú farbu (ako na obrázku), škvarkovníky vyberieme a na plechu necháme vychladnúť.
Podávame - studené. Ako každé pečené cesto aj škvarkovníky musíme nechať vychladnúť, aj keď sa už nevieme dočkať. Z teplých by nás bolelo brúško. Aspoň sa nám môžu zbierať slinky, to potom lepšie strávime. Niekto si môže myslieť, že škvarkovníky sú nevhodné jedlo kvôli škvarkám, bravčovej masti v nich, múke. Ale ak sa nimi nenapchávame každý deň, jeme ich do "polosyta" a nemáme žiadne zdravotné obmedzenia (stravovacieho charakteru), padnú nám na zdravie. Moja babička vravievala: "Ak ti jedlo rastie v hube, tak ti ani klíčky alfalfa nepadnú na úžitok, naopak ak ti z jedla tečú sliny, tak ti aj pečený bôčik bude prospešný".
P.S. - staršia verzia: škvarky sa nemusia pomlieť na pastu, môžu sa posekať nožom na menšie kúsky. Tie sa nemusia zamiešavať do cesta, ale stačí nimi rozvaľkané cesto posypať a následne prekladať "votroje". S kúskami škvariek sú škvarkovníky také "gazdovskejšie". Tie podľa receptu také "pánskejšie". Pre celiatikov sa oplatí vyskúšať recept s bezlepkovou múkou. Nemali by prísť o taký pôžitok. Nuž vymýšľajte, skúšajte a dobrú chuť!
Na zdravie a dobrú chuť praje
šéfredaktor Dano Slovák,
Slovenská kuchyňa,
domov blogu - Slovenská kuchyňa
tradičné slovenské špeciality a recepty
Najlepšie zajedanie k pivu. My to robíme v krčme ako Rusi keď pijú ... vodka so salámou ... my pivo a škvarkovníky. Tak ľahko sa neopiješ ;)
OdpovedaťOdstrániť..zato viac prepiješ.
Odstrániť