.

Výplach tráviaceho traktu

Na článku sa stále pracuje

Technika vypláchnutia a očisty celého tráviaceho traktu je známa tisíce rokov. Má priaznivý účinok na zdravie a vitalitu, je základným predpokladom každej "vážnej" ozdravnej a očistnej kúry. Poznáme rôzne formy výplachu. Každá žena, ktorá rodila v nemocnici asi zažila klystír pred pôrodom, známe sú domácke techniky výplachu čriev pomocou sprchy. Kto videl film o dobrom vojakovi Švejkovi, určite si spomenie na humornú pasáž z nemocnice, kde všetci pacienti dostávali "blahodárny klystír".

» Slovenská kuchyňa » Zdravie a jedlo » Výplach tráviaceho traktu

Najprirodzenejším spôsobom vnútornej očisty tela je úplný výplach tráviaceho traktu vodou. Jeho princíp spočíva v pití vody, cvičení zostavy telesných cvikov a následnom vylúčení nečistôt konečníkom. Postup sa viac krát opakuje, až dokiaľ sa z tráviaceho systému nevylučuje čistá voda. Na výplach je najvhodnejšie použiť teplú pitnú vodu, jemne slanú, aby pripomínala chuť slanšej polievky až chuť morskej vody. Teplota vody by mala dosahovať teplotu ľudského tela 36-37°C. Cvičenie cvikov má spôsobiť urýchlený prietok slanej vody tráviacim traktom, aby sa čo najmenej z vyplachovaných nečistôt a soli vstrebalo do organizmu a čo najrýchlejšie odišli z organizmu von konečníkom.

Už v úvode je potrebné uviesť informáciu o tom, že proces nemôže mať žiadne striktné pravidlá, pretože každý z nás má trochu ináč nastavený metabolizmus je zvyknutý na iné dávky jedla, tekutín. Každý je znečistený ináč, jeden má v črevách usadených viac kalov, ktoré sa tam usádzali celé dlhé desaťročia, iný sa stravuje striedmo, je znečistený menej, papá vegetariánsku stravu, dodržiava pôsty, prečisťuje sa zvnútra pravidelne a podobne. Preto bude proces vyplachovania prebiehať u každého z nás rôzne. Je potrebné si pripustiť určité tolerancie v postupoch, ktoré publikujú väčšinou zdatní športovci, odborníci na zdravú výživu a jogíni.

Niekto dosiahne prvé vyprázdňovanie po 6-10 dcl vody, niekto sa potrápi a začne vylučovanie až po troch litroch vypitej vody, možno i viac. Danú metódu možno považovať za príjemnú, cviky sú nenáročné, dokáže ich zvládnuť takmer každý človek, ktorý nemá zdravotné či telesné obmedzenia. Takí by mali postup konzultovať s odborníkom, alebo lekárom, ktorí im pomôžu prispôsobiť techniku očisty pre ich možnosti. Na procedúru výplachu tráviaceho traktu je vhodné vymedziť voľný deň, vypustiť všetky aktivity, zabezpečiť si pokojné prostredie, aby aj duchovný rozmer ozdravovacieho procesu stál za to.

Poznáte rozdiel medzi ceremoniálom a rituálom ?

Pri ceremónii sa jedná o vykonávanie rôznych napr. náboženských úkonov bez účasti ducha a bdelej pozornosti, len tak akosi zo zotrvačnosti. Často opakované činnosti sa vykonávajú automaticky na "autopilota". Naopak rituál je proces, pri ktorom ide o vysoko zainteresované vedomie, pozornosť, účasť na procesoch, úkonoch. Uzdravovanie, ozdravovanie tela úzko súvisí s vedomím, duchom, preto by pri týchto procesoch mali byť obaja prítomní. Účastní sa nie len telo, ale i duch. Urobte si výplach tráviaceho traktu ako rituál, nie ceremoniál, budete mať z toho skutočný osoh.

Zamyslenie nad procesom výplachu tráviaceho traktu

Okrem vhodného času a prostredia na vykonanie samotného výplachu tráviaceho traktu, je dobré pouvažovať nad načasovaním aj v súvislosti s nasledujúcimi dňami a týždňami, kedy budeme pokračovať správnym stravovaním a dodržiavať isté zásady a obmedzenia v stravovaní. To má význam najmä pre tých, ktorí patria medzi "všežravcov", "gastro-pôžitkárov" a podobných stravovacích nespratníkov. Po očiste sa tráviaci trakt stane čistým a krehkým ako trakt miminka, preto s ním treba aj podobne zaobchádzať. Po vypláchnutí sa začína so stravou veľmi jemnou a postupne počas niekoľkých dní až týždňov sa vraciame do normálu. Samozrejme "normál" je potrebné prehodnotiť a rozhodnúť sa, čo je a čo bude môj normál v novom stravovaní.

Rozhodnutie o spôsobe budúceho stravovania je veľmi dôležité aj v súvislosti s vykonávaním výplachu tráviaceho traktu. Ak sme sa doposiaľ stravovali nesprávne, mali by sme si urobiť jasno, či v budúcnosti naše stravovacie návyky zmeníme, alebo ostávame pri zabehnutom systéme stravovania. Úprimné určenie, kde je môj "stravovací normál" a aký by mal byť v budúcnosti, je veľmi dôležité. Možno poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorí sa nehodlajú vzdať svojich stravovacích zlozvykov a niektorí ich dokážu vyhnať až do extrému. Pre nich akékoľvek zasahovanie do tráviaceho potrubia nemá zmysel, dokonca môže ich smerovanie k zlému koncu urýchliť. Načo čistiť niečo, čo ideme vzápätí znečistiť? Veď je to číry nezmysel že? Preto je potrebné úprimne si ujasniť, čo bude naša stravovacia norma, ako bude naše budúce stravovanie vyzerať. Či je to delená strava, vegetariánstvo, makrobiotika, racionálna výživa a podobne, alebo patríme medzi všežravcov bez miery a obmedzenia.

Osobne mám rád prirovnania, preto mi nedá v tejto chvíli nepoužiť vhodné prirovnanie napr. znečistenú fľašu, ktorú chceme umyť. Ako postupujeme pri umývaní sklenenej fľaše? Nalejeme do nej vodu a zatrasieme, vylejeme, ak nestačilo, zopakujeme umývanie ešte niekoľko krát. S teplou vodou sa umýva lepšie, možno použijeme na rozpustenie nečistôt nejaký saponát, možno bude vhodné, nechať špinu odmočiť, možno lepšie a dlhšie potriasť. Podobne to je s našim tráviacim traktom, ako s tou fľašou. Môže byť znečistený naozaj silne a budeme musieť odmáčať, opakovane vyplachovať, použiť teplú vodu, rozpúšťadlo (preto používame slaný roztok, ktorý lepšie rozpúšťa nečistoty a usadeniny v črevách a teplú vodu a cvičenie, ktoré supluje trasenie fľašou).

Správne vykonaným výplachom sa nemôže nič poškodiť. Jedná sa o očistu. Bežne sa očisťujeme každé ráno. Umývame si tvár ústnu dutinu, ruky aj viac krát denne, večer si dávame celkovú sprchu, kde očistíme celé telo zvonku. V sobotu si doprajeme kúpeľ, alebo po športe zájdeme do bazéna, sauny, ku kaderníkovi, navštívime kozmetiku. Prečo očistu nášho vnútra robíme prvý krát po 30-40-50 ... rokoch ? Divné že ? Gruntovať by sa malo pravidelne, dôkladne a všade. Úžitok z vnútornej očisty je jasne poznateľný. Už po niekoľkých dňoch prvotného mierneho zhoršenia stavu, nastane výrazné dlhodobé zlepšenie. Ako dlho bude zlepšenie zdravotného stavu trvať, závisí od toho, akou potravou sa naplníme a budeme ďalej napĺňať.

Ak sa máme vydať na cesty, alebo nás čakajú nejaké bujaré oslavy, či hody, ktorých sa nedokážeme vzdať, necháme si očistnú kúru na neskôr. Príjem ťažkých potravín akými sú sladkosti, alkohol, mäsové výrobky, údeniny a podobne sa do jemného a odhaleného čreva nehodia. Mohli by ublížiť viac, ako keď ich konzumuje človek s dvoj centimetrovým povlakom na črevnej stene. Ak máme pred sebou víziu aspoň dvoj-troj týždňového obdobia kľudu, pokojne si môžeme naplánovať procedúru výplachu tráviaceho traktu a pustiť sa do toho. Samotné vypláchnutie bude krátke, ale pokračujeme čo najdlhším obdobím prijímania vhodnej potravy. Počas týchto pár týždňov výrazne ozdravie "celý človek".

Technika úplného výplachu tráviaceho traktu

Pomaly popíjaj vodu a naplň sa ňou až po okraj. Nato rozpohybuj útroby a zbav sa vody spodom.

Originálny text je strohý, ale dokonalý. Pre väčšinu začínajúcich však nedostatočne zrozumiteľný. Sú zvyknutí na dlhosiahle a podrobné návody. Samostatnosť už nie je taká samozrejmá. Preto týchto pár slov pretransformujme do dlhosiahleho návodu.

Pripravíme si približne 5-10 litrov pitnej vody. Vodu v hrnci zahrejeme na teplotu do 36-37°C. Vodu osolíme, ochutnáme, ak je potrebné dosolíme. Vypijeme dva až tri poháre pripravenej vody a zacvičíme zostavu ohýbacích a krútiacich cvikov. Dôležité je pri cvičení uvoľniť brušnú dutinu, aby voda mohla bez zábran pretekať tráviacou trubicou. Cviky cvičíme plynule celú sériu za sebou, nerobíme žiadne kmity ani výdrže v krajných polohách. Ide o to, vodu rozprúdiť, aby pretekala všetkými záhybmi a oplachovala tráviacu rúru. Niekoľko príkladov, ako cvičiť "shankha praksalana":

Príklad 1:
Príklad 2:

1. cvik - úklony - v stoji mierne rozkročmo vzpažíme ruky nad hlavu, prsty oboch rúk do seba striedavo zapustíme a spojené vytočíme dlaňami smerom nahor. Začneme robiť úklony do strán striedavo na obe strany bez zastavovania v krajných polohách. Urobíme osem až dvanásť úklonov po štyri až šesť na obe strany. Potom plynule prechádzame do druhého cviku.

2. cvik - otáčanie trupu - v tom istom stoji mierne rozkročmo upažíme, ľavú ruku ponecháme upaženú, pravú priložíme palcom k ľavej kľúčnej kosti a súčasne urobíme výkrut trupom za vystretou rukou smerom dozadu za chrbát. Pri návrate trupu ruky vymieňame, ľavá sa ohýňa a jej palec prikladáme k pravej kľúčnej kosti, pravá ruka sa upaží a robí pohyb do prava dozadu. Za ňou sa otáča celý trup. Trup sa vo zvislej polohe vytáča striedavo doľava a doprava. Urobíme osem až dvanásť výkrutov po štyri až šesť na obe strany bez zastavovania v krajných polohách. Potom prejdeme na tretí cvik.

3. cvik - otáčanie trupu v podpore ležmo - v podpore ležmo na vystretých pažiach a špičkách nôh spustíme pánvu tesne nad podložku. Nohy aj paže sú vzdialené na šírku pliec. Robíme otáčanie trupom spolu s hlavou do strán. Očami sa v zadnej polohe pozrieme na vzdialenejšiu pätu. Bez pozastavenia v krajnej polohe pokračujeme otáčaním na opačnú stranu, až vidíme pätu druhej nohy. Cvik opakujeme osem až dvanásť výkrutov po štyri až šesť na obe strany. Plynule prechádzame do štvrtého cviku.

4. cvik - drep do strán - v zjazdárskom postoji (podrep rozkročmo) položíme dlane na kolená, nohy sú rozkročené v šírke ramien, zadok spustíme čo najnižšie na lýtka. Zo strednej polohy robíme akési napodobeniny zjazdového lyžovania v zákrutách. V zjazdovom postoji sa nakláňame do strán, pritom stehnom a kolenom nohy, na ktorú presunieme váhu tela, pritláčame o brušnú dutinu na príslušnej strane brucha. Bez zastavenia pohybu pokračujeme v presune ťažiska na druhé chodidlo, aby sme druhé stehno s kolenom zatlačili o opačnú stranu brušnej dutiny. Takto tlačíme na bruško raz z jednej raz z druhej strany. Cvik môžme vylepšiť, keď pridáme pokladanie kolena uvoľnenej nohy smerom k špičke chodidla, na ktoré sa práve presunula váha tela. Cvik opakujeme osem až dvanásť krát.

Nasleduje prvý pokus o vyprázdnenie. Nenásilne. Ak sa podarí, opláchneme konečník a pokračujeme druhým kolom, pitie vody, cvičenie zostavy, vyprázdnenie. Ak sa nepodarí vyprázdnenie, pokračujeme druhým kolom, pitie vody, cvičenie zostavy, vyprázdnenie. Nasleduje tretie kolo, štvrté atd. Niekomu sa začne vyprázdňovanie skôr inému neskôr, každý urobí toľko opakovaní, až kým z neho pri vyprázdňovaní nevyteká takmer rovnaká číra tekutina, akú pije.

Niekoľko ďalších cvičiteľov Shank Praksalana:

Na priložených videách vidieť rozdiely v realizácii jednotlivých cvikov, každým spôsobom je možné dosiahnuť požadovaný výsledok výprázdnenia čriev. Každý si môže vyskúšať, ktorá verzia cvičenia mu vyhovuje najviac.

Ukončenie očisty

Ukončenie vnútornej očisty tráviacej trubice môžeme urobiť dvoma spôsobmi:

1. Bez záverečného zvracania - záverečné pitie robíme s neslanou vodou, urobíme záverečné cvičenie a záverečné vyprázdnenie. Tak vypláchneme trakt od slanej vody a môžeme si ľahnúť k odpočinku. Zbytok vody, ktorá ostala v trubici sa môže vstrebať do organizmu, ako nezávadná pitná voda.

2. So záverečným zvracaním - po vypití poslednej dávky neslanej vody, zacvičení poslednej série cvikov sa vyprázdnime, pokúsime sa o nenásilné, ale úplné vyprázdnenie vody z čriev. Potom vypijeme pohár dva teplej neslanej vody a strčením prstov do krku vyvoláme zvracanie. Vyvrátime maximum vody zo žalúdka, ktorý tak vypláchneme od slanej vody a zároveň všetky zvierače v tráviacej rúre sa uzavrú. Pokračujeme odpočinkom.

Odpočinok

Po ukončení procedúry výplachu tráviaceho traktu môžeme mať rôzne pocity únavy, chladu a podobne, ktoré sú spôsobené zásahom do organizmu. Preto je na mieste oddych. Je žiadúce, aby celý proces vyplachovania trval čo najkratšie. Pri čistení sa rozvíria usadeniny z čriev a obsah čriev. Tráviaca trubica je zaliata slanou vodou. Rôzne hnilobné baktérie a toxíny uvoľnené z usadenín, ako aj samotná soľ sú jedy, ktoré otravujú organizmus. Pri rozvírení dochádza k ich okamžitému vstrebávaniu cez steny čriev do organizmu a následnej otrave škodlivinami. Nejedná sa o nič dramatické, ale "úsmev na tvári" nám to môže pokaziť. Jedná sa o malé množstvá škodlivín prechádzajúcich do tela, ktoré budú tým menšie, čím skôr celé čistenie zrealizujeme. Žiadne ponáhľanie do procedúry nepatrí. Niekde sa uvádza čas realizácie pol hodiny, niekde hodinu a pol, kľudne sa vám môže pritrafiť trvanie vyplachovania aj vyše dvoch hodín. Problematickým miestom býva prvé vyprázdnenie. Keď sa ho podarí dosiahnuť, ďalej to už odsýpa.

Zavŕšením pitia, cvičenia a vyprázdňovania nastáva chvíľa pre odpočinok, tu si môže každý realizovať svoju predstavu odpočinku. Najlepšie je asi ľahnúť si, alebo sa natiahnuť v pohodlnom kresle, prikryť sa dekou a dať si pol hodiny až hodinu siestu. Môžeme si zdriemnuť, ale vhodná bude aj kontemplácia na tému toho, čo práve prebehlo a prebieha. Zdatnejší si asi zameditujú. Po ubehnutí odpočinku zjeme prvé jedlo. Jeme pozorne, duchom prítomní (rituálne) a pomaly. Dôkladne stravu prežúvame. Doposiaľ sme nepili žiadne tekutiny, ani keby nás smädilo čo od slanej vody býva. Po všímavom skonzumovaní prvého jedla si dáme ešte 20 min. pauzu, kým sa prvý krát napijeme. Najvhodnejšia je samozrejme obyčajná pitná voda, alebo vylepšená "ľadovcová voda".

Prvé jedlo, prvé pitie

Ako prvé jedlo nemusí byť práve materské mlieko, aj keď kto vie ako by to dopadlo. Bežne sa odporúča domäkka uvarená ryža nesolená. Môžeme si ju obohatiť varenou mrkvou, alebo varenou šošovicou. To celé jemne omastiť maslom. Prvé jedlo môžeme pripraviť pred cvičením, aby sme mali možnosť v kľude si odpočinúť a hneď po odpočinku, ktorý by nemal trvať viac ako hodinu sa najeme prvého jedla. Ak žijeme s partnerom (kou) požiadame ho, aby nám dané jedlo pripravil načas čerstvé a primerane teplé. Kúzlo vlastnoručne pripraveného prvého jedla je však o niečo cennejšie, ako keď nám ho pripraví niekto iný. Nezabúdajme, že nielen jemnosť prvého jedla, ale aj jeho primerané množstvo je dôležité, preto jeme do polosyta.

Prvé jedlo po výplachu tráviaceho traktu má za úlohu založiť vhodné prostredie v tráviacom trakte. Pri výplachu odišli z čriev škodliviny, plesne, toxíny, hnilobné baktérie, ale spolu s nimi aj prospešné baktérie, ktoré vytvárajú potrebnú mikroflóru pre správne trávenie potravy. Je potrebné vhodným stravovaním v prvých dňoch obnoviť správnu mikroflóru v črevách. V prvých dňoch nejeme mäso, mäsové výrobky, zložité potraviny, sladké, nefajčíme, nepijeme alkohol. Prvé dni vynecháme aj mlieko a mliečne výrobky, taktiež surovú a zaváranú zeleninu, kyselinotvorné jedlá a podobne. Požívame tepelne pripravené jedlá zo zeleniny, obilnín, strukovín. Zbytočne nesolíme, nekoreníme. Ideálna je ryža, zemiaky, mrkva, cukina, tekvica, brokolica, šošovica a pod. Pripravované varením alebo v pare.

Najlepším ukazovateľom stavu tráviaceho traktu je kvalita stolice. Mnohí veľkí panovníci z minulosti mali v službách kráľovského dvorného lekára, ktorého najvyšším poverením bola každodenná kontrola stolice panovníka. Napriek súčasnému neprimeranému spoločenskému stavu povedomia o ľudských výkaloch (už k moču, sopľom, slinám a ostatným ľudským odpadom máme prijateľnejší vzťah) je v stolici každého človeka zašifrovaná informácia o jeho zdraví a zdravotných problémoch. Za normálnych okolností v živote nie je potrebné zachádzať do mikro-sveta a študovať stolicu pod mikroskopom, stačí voľným okom a čuchom posúdiť vlastnú stolicu, aby človek vedel ako na tom je. Hovorí sa, keď sa vy... tak sa obzri, až tak spláchni. Je to symbolicky povedané, aby človek kontroloval svoju stolicu. Podľa jej stavu si dokáže sám riadiť kvalitu svojho zdravia tým, že urobí potrebné korekcie v prijímaní stravy, resp. rozhodne sa pre očistu tráviaceho systému.

Za normálnych okolností sa prvá stolica po výplachu tráviaceho traktu dostaví v priebehu 24-48 hodín. Je žltkastá bez zápachu, primerane plastickej konzistencie, ľahko vytlačiteľná, v toaletnej mise sa ponorí pod vodu. Toto sú príznaky dobrého stavu tráviaceho systému. Silne zapáchajúca, alebo tvrdá stolica, tmavá farba, plávajúca, ktorá sa nedá spláchnuť, sú základné signály nežiadúcich hnilobných alebo kvasných procesov v črevách. Autormi týchto nežiadúcich procesov sú mikroorganizmy, ktoré spôsobujú produkciu toxínov a tie otravu organizmu. V takom prípade je potrebné črevá a tráviaci systém vyčistiť a postarať sa o vhodnú potravu, ktorá pomôže vytvoreniu zdravej črevnej mikroflóry.

Ako ďalej po výplachu tráviaceho traktu ?

Úplným výplachom tráviaceho traktu sa nič nekončí, naopak nastáva najdôležitejšia časť po procedúre. Obdobie života v zdraví a vitalite. Nová energia, ktorú pocítite je inšpiráciou na zmenu stravovacích zlozvykov. Je vhodné, ak zaradíte očistu tráviaceho traktu do svojho života ako pravidelnú procedúru hygieny podobne ako umývanie tela zvonku, premývanie nosohltana, čistenie zubov, ústnej dutiny, jazyka, vlasov a podobne. Hygiena je revolúciou v zdraví jedinca aj celého spoločenstva. Hygiene vďačíme za vymiznutie infekčných epidémií, cholery, moru, lepry a podobných hrôz z minulosti. Hygiena je hlavným hráčom v zápase zdravia a nemocí aj dnes. Nie sú to lieky, ani žiadne očkovania, zázračné prípravky, či magické zaklínadla šarlatánov, ktoré by vyrábali zdravých ľudí. Je to životný štýl, spôsob stravovania, hygienické návyky, výdaj energie, zmysluplná práca, pokojné svedomie a podobne. Hygienu tráviaceho systému možno zaradiť niekam na začiatok všetkých zdraviu prospešných vecí súčasnosti. Kedysi ľudstvo nadmierne umieralo na choroby "špinavých rúk", dnes je najväčšou príčinou chorôb problém "špinavých čriev".

Ako pokračovať po výplachu tráviaceho traktu ? Je na každom, ako sa budete ďalej stravovať. Možno si niekto povie, že objavením výplachu si konečne môže dopriať hýrivý spôsob stravovania, jesť všetko krížom - krážom, kedykoľvek v akýchkoľvek množstvách a všetko vyrieši výplach. No toto nebude správna cesta, sú známe rôzne poruchy správnej výživy ako napr. anorexia, bulímia, je možné že sa niekomu podarí vypestovať aj "výplachómiu" ? Určite nie je správne uvažovať spôsobom, že môžem zjesť všetko, potom to vypláchnem. Výplach sa používa cieľavedome, ako prostriedok hygieny. Je vhodné zaradiť ho do životosprávy 2-4 krát ročne vždy na začiatku každého ročného obdobia. Častejšie vykonávanie je potrebné konzultovať s odborníkmi, alebo vykonávať pod odborným dohľadom. Zdatní jedinci robia výplach dokonca raz mesačne. Indikátorom na použitie výplachu tráviacej sústavy má byť stolica a jej kvalita.

Sú znánme postupy, kedy sa opakovanými výplachmi liečia vážne nemoci ako napríklad cukrovka. Podobne je možné pomocou kombinovaných procedúr vyplachovania a užívania odvarov z bylín podstúpiť napríklad omladzovacie a skrášľovacie kúry. Je na uvážení, ako s týmto mocným nástrojom naložíte, každý postup by ste mali konzultovať s odborníkom. Mali by sme sa každý zamyslieť, čo pre nás znamená zdravie, čo pre nás znamená klobáska, borovička, cigaretka, ako budeme ďalej žiť. Či stojí za tých pár minút rozkoše pri hodovacom stole následné fučanie po schodoch, nadváha, problém so zaviazaním šnúrok na topánkach, permanentná chorľavosť, zlá nálada, vybité baterky, život bez energie ?

Viac o zlepšení zdravia vlastnými silami sa dočítate v pokračovaní, zatiaľ ...

 

Na zdravie a dobrú chuť praje
redaktor Ludovít Vitáll,
Slovenská kuchyňa,

domov blogu - Slovenská kuchyňa
tradičné slovenské špeciality a recepty